0111
گلمکان شناسی – بخش اول

گلمکان شناسی – بخش اول

گلمکان

شهری است از توابع بخش گلبهار شهرستان چناران در استان خراسان رضوی ایران شهر گلمکان منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر واقع در دامنه شمالی رشته کوه بینالود که شامل چندین روستا و به مرکزیت شهر گلمکان می باشد.این منطقه وسیع از جنوب به شهرستان نیشابور و رشته کوه بینالود، از شمال به دشت مشهد و محور مشهد -چناران واز غرب به کوه تخته رستم و تخت اخلمد و از شرق به مناطق زشک و شاندیز محدود می باشد. در این منطقه چند شاخه رودخانه دائمی که از رشته کوه بینالود سرچشمه می گیرند وجود دارد که از مهمترین آنان می توان به رودخانه گلمکان با طول تقریبی ۳۰ کیلومتر اشاره کرد که در سر چشمه آن و در میان بلندترین ارتفاعات خراسان دریاچه طبیعی چشمه سبز با وسعت تقریبی ۱۵ هکتار وجود دارد که آب سبک و گوارای آن به منظور آبیاری باغات و مزارع شهر گلمکان استفاده می شود.بواسطه شرایط اقلیمی مناسب محصولات سردسیری مرغوبی از جمله :گیلاس،آلبالو،سیب و گردو در این منطقه به وفور تولید می شود .همچنین بدلیل وجود باغات ، رودخانه های دائمی و ارتفاعات ،این منطقه از مناسب ترین ییلاقات اطراف مشهد بشمار می آید.زبان مردم منطقه فارسی است که آنرا با لهجه ای شیرین تلفظ می کنند.

 

جغرافیای منطقه گلمکان :

جغرافیای تاریخی به مطالعه تغییرات جغرافیایی مکان ها یا نواحی در دوره هایی از زمان گذشته میپردازد . بی تردید بهترین شیوه برای ترسیم پیشینه تاریخی مراجعه به متون متقدم است.

مطالعاتی که از سوی کارشناسان مرکز خراسان شناسی ونیز کارشناسان میراث فرهنگی از گذشته تا حال در خصوص منطقه رادکان و گلمکان صورت پذیرفته مبین سابقه ای چند هزار ساله از تمدن بشری در این نواحی است.

گلمکان در مختصات ۱۰ و ۵۹ درجه طول جغرافیایی و ۲۲ و ۳۶ درجه عرض جغرافیایی و ارتفاع متوسط ۱۴۲۰ متر در ۲۶ کیلومتری جنوب شرقی دارای قرار گرفته است.

دهستان گلمکان در مرکزیت روستای گلمکان از بخش گلبهار شهرستان چناران است از سمت شمال شرق و دهستان بیزکی از سمت شمال شمال غرب و غرب دهستان چناران از سمت جنوب غرب جنوب و جنوب شرق دهستان نیشابور به سمت جنوب شرق و شرق به شهرستان مشهد محدود است.

 

 

اقلیم و آب هوا :

آب و هوای گلمکان معتدل و یا معتدل سرد است حداکثر درجه حرارت دی ماه تا ۱۵ درجه دیده می شود و حداقل ۶ درجه گرمترین ماه در گلمکان تیر و مرداد باشد که درجه حرارت در طی روز ۲۵ تا ۳۰ درجه و سردترین ماه آن اواخر آذر و دی ماه است و ریزش باران از اوایل مهرماه شروع در اوایل اردیبهشت ماه ادامه دارد و تقریباً در تمام فصول زمستان برف روی زمین دیده می شود.

با توجه به بارندگی های فصلی و همچنین کوهستانی بودن منطقه در فصل تابستان هوا بسیار معتدل است و هر سال در فصل تابستان شاهد حضور تعداد زیادی از مسافران و مجاور در این منطقه می باشیم.

درقسمت های بعد به مطالب بیشتری در خصوص گلمکان شناسی اشاره خواهد شد .

 

اشتراک گذاری

اشتراگ گذاری در telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در google

با ما همراه باشید

امتیاز دهید

دسته بندی ها

لینک کوتاه مطلب

http://golmakan.com/4976

mood_bad
  • هنوز نظری ندارید
  • chat
    یک نظر اضافه کنید